Havuz Bakım, Onarım ve İşletme

Havuzlar günün yorgunluğu attığımız, rahatladığımız , eğlenceli ve keyifli alanlardır. Ama bu etkileri yaşayabilmek için de bir o kadar da dikkatli olunması gereken alanlardır.

Sezon Öncesi Bakım, Onarım ve Tadilat Hazırlıkları

Özellikle açık havuzlar başta olmak üzere mevsimsel etkilere çok açık olunması sebebiyle bakım, onarım, tadilat ve işletilmesi için sezona girerken tüm idari ve teknik hazırlıklar iyi yapılmalıdır. Havuzların mükemmel görünmesi için makine daireleri, sistemler, denge depoları, kanallar gibi bütün bileşenlerinin de disiplin içerisinde ele alınması gerekir.

Sezonda Sürekli Kontrol Edilmelidir

Sezon içinde işletme sırasında ise hijyen, güvenlik ve temizlik açısından açısından takip edilmelidir. Eğer eksik dozajlanır ve düzenli temizlenmez ise havuzlarda yosun oluşumu görülür. Yosunlar bakteri oluştuğu anlamına gelir ve her yere yerleşir. İnsan sağlığına zararlı bakteriler yüzünden bir çok hastalık kapılma riski oluşur.

Klor başta olmak üzere kullanılan tüm kimyasalların fazla tüketimi de zararlı olmasının yanı sıra mali açıdan yüksek bedeller ödemenize sebep olur.

Kapalı Havuzlar da tüm sezon boyunca takip edilmelidir.

Kapalı havuzların açık havuzlardan farklı olarak kış aylarında ısıtılması ve enerji giderlerinin ölçülmesi ve periyodik kontrol edilmesi gerekir. Teknik bakımları çok karmaşık olup yaşanacak aksaklıklarda sonuç çok maliyetli olmasından öte bütün tesisin kapatılmasına sebep verebilir.

Call Now Button